פריצת דיסק לכלב

פריצת דיסק לכלב

כולכם בוודאי מודעים לקיום הקשר ההדוק בין אנשים לכלבים. אך איפה הוא התחיל? קיימת עדות לתיעוד ישן, שבו נגלו עצמות כלב בבלגיה, בשנת 1870, בתוך מערה. על פי דעות הארכיאולוגים, גולגולת הכלב הייתה בת יותר משלושים אלף שנים! על פי דברי יודעי דבר, במשך תהליך הביות, בחרו בכלבים בשל היכולת הפנומנלית שלהם לתקשר עם אנשים. הם מסוגלים להישיר אליהם מבט. הם מסוגלים להביע אהבה. ואף מסוגלים להרגיש מתי אתם עצובים, או לחלופין חולים. יש בהם בפירוש מה שנקרא הורמון האהבה. הוא יכול להוריד את לחץ הדם, ואת רמת הקורטיזול. אותו הורמון האהבה מסב לשלווה של האנשים, כמו גם של הכלבים. ומחזק את הצורך בקרבה הדדית. ואם נחזור למושא המאמר, כי אז פריצת דיסק לכלב מתאפיינת בשיתוק, בכאבים עזים, או ברגליים מאחור חלשות. היא עשויה לתקוף כל חלק בעמוד השדרה של הכלבים.

כיצד תבינו באם קיימת פריצת דיסק לכלב?

לא תמיד כה קל להבין מצב כהווייתו. הווה אומר – למרות שיש תסמינים מקובלים וידועים של פריצת דיסק לכלב, לא תמיד תוכלו להבין שמדובר בפריצת דיסק אצל הכלב האהוב שלכם. בפרט שלקות זו יכולה להיות קלה או חמורה. ומה שהכי חשוב, במידה ותבחינו בסימנים שתיארנו בפתיח, הזדרזו לבקר את הווטרינר הקבוע של הכלב שלכם. על מנת שלא תילחצו לשווא, נאגד בפניכם כעת את הסימנים הכלליים של פריצת הדיסק בקרב כלבים. והם נחלקים לשני מצבים – כאשר המחלה קלה, מאידך – כאשר המחלה קשה יותר. כלעיל –

  • כאשר המצב קל. במידה ואתם רואים שהכלב שלכם לא מסוגל, או אינו מוכן, לסובב את ראשו לימין או לשמאל. או שכלבכם עובר אי אלו תאונות מוזרות. או שהוא אינו מסוגל לכופף את ראשו. או שאין לכלב גמישות בהליכה בכלל, וברגליים בפרט. באם תבחינו בחוסר קואורדינציה של הכלב. כי אז מדובר בפריצת דיסק בצוואר. באם אתם חשים כי הכלב שלכם סובל מכאבים, כי אז עסקינן אודות מצב קל. וכאשר הכלב שלכם מקמר את גבו, דעו שכנראה מדובר על פריצת דיסק במרכז הגב שלו.
  • כאשר המצב קשה. כאשר הכלב שלכם אינו מסוגל לעמוד בעצמו. או שאתם מבחינים בשינויים ניווניים במפרקי החוליות של הכלב שלכם. או שהוא השתתק בפלג הגוף מאחור. באם הוא לא ישלוט יותר על הצרכים שלו, אף במידה וכלביכם כבר מאולף, נראה כי מדובר על פריצת דיסק חמורה, שבה התרחשה פגיעה בעצבים ששולטים על הסוגרים.