פריצת דיסק אצל כלבים

פריצת דיסק אצל כלבים

אומרים "שהכלב הוא החבר הטוב ביותר של האדם", ולא לריק. המון אנשים שמגדלים כלב, מתייחסים אליו כאילו היה זה בנם. בשר מבשרם. ולכן, כאשר הוא מרגיש לא טוב, או סובל, הם ממהרים לווטרינר. אותו הדבר, בוודאי, קורה, כאשר מגלים פריצת דיסק אצל כלבים. מדובר אודות מחלה נוירולוגית, שמסבה נזק למערכת העצבים של הכלבים. תפקיד הדיסק לתווך בין שתי החוליות שבעמוד השדרה, ולהוות חוצץ של בלימת זעזועים בין החוליות. כאשר הכלב סובל מפריצת דיסק, הכוונה שנוצר מעין קרע במעטפת החיצונית של הדיסק, מה שבהכרח תסב לו לחץ על גבי חוט השדרה. לא פשוט למנוע הישנות המחלה, ויש גזעים ספציפיים של כלבים שיש להימנע מלאפשר להם לקפוץ ממקומות גבוהים, למשל. מדובר במחלה שכיחה, שנחשבת למצב חירום רפואי. באם אתם מבחינים, ולו לרגע קט, שהכלב שלכם מראה סימני סבל מכאבים. מבחינים בשיתוק. קשה לו ללכת, וכיוצא בזאת. אל תמתינו רגע אחד, הזדרזו והביאו אותו לבדיקה רפואית מיד.

איך מאבחנים פריצת דיסק אצל כלבים?

כאשר תגיעו עם הכלב שלכם לבדיקה אצל הווטרינר, במידה והבחנתם בסימפטומים מקדימים להיתכנות של פריצת דיסק אצל כלבים, קודם כל הכלב יצולם ברנטגן. כל עמוד השדרה שלו. אבל לא תמיד אופציה זאת ישימה, ומעידה נכונה על הבעיה. ייתכנו פעמים שהרופא כלבים יבקש לערוך לכלב בדיקות מתקדמות ועכשוויות יותר. כמו לדוגמה – אם. אר. איי. או סי. טי. ישנה עוד שיטת אבחון מצוינת לבעיה. מכנים אותה מיאלוגרפיה. באבחון זה מזריקים לכלב חומר ניגודי, לתוך עמוד השדרה. בהתבוננות בתוצאות צריך לראות האם החומר יעלה מעל המיקום של פריצת הדיסק.

כיצד נקבעת תכנית הטיפול, לשם טיפול בבעיית פריצת דיסק אצל כלבים?

את שיטות הטיפול, לשם טיפול בבעיה של פריצת דיסק אצל כלבים, קובע הווטרינר על פי חומרת התסמינים. כאשר המצב קשה, שהכלב כבר איבד כל תחושה, או לחלופין שהוא לא מסוגל ללכת, מתבקש שימוש בסטרואידים. וזאת משום כוונת מזעור הדלקת והבצקת, שנלווים לתהליך של פריצת הדיסק. כמו כן, יבוצע במקרים חמורים הליך כירורגי. בהליך זה מורידים את הדיסק הסורר, על מנת לשחרר את הלחץ על חוט השדרה. כאשר מדובר על פריצת דיסק קלה, שרק יש חסרים נוירולוגים, או כאבים כאלו ואחרים. תומלץ לכלב מנוחה מרבית, לפחות שלושים יום. במהלך כל הימים הללו יש לדאוג שהכלב לא יבצע שום פעילות פיסית. לרבות – משחק משותף עם כלבים אחרים. לרוץ. לקפוץ, וכיוצא בזאת. אפשר לתת לכלב אף כדורים כנגד כאבים. שני הדברים צריכים להתרחש במקביל.