וטרינר

וטרינר

ישנו מיתוס, שטוען כי מי שאין לו חיית מחמד, הוא אדם קר ואגואיסט. אך מיתוס זה מעולם לא הוכח מחקרית. זה לאו דווקא נכון. אך אותם בני אדם מבכרים את הלבד שלהם, בעודם פחות קהילתיים. או לחלופין יותר עצמאיים. הם לא מרגישים חסכים, שצריכים השלמה בחיים שלהם. גידול חיה בבית מהווה סוג של מעמד חברתי. עסקינן באנשים שיש להם משלח יד קבוע. בעלי נכס משלהם. ובזוגיות קבועה, עם ילדים. הם נמשכים לחיה, כי היא לא שופטת אותם, כבני אדם. לחיית המחמד לא אכפת אם לא הסתפרתם מזמן. או שמא לא התקלחתם כבר יומיים שלושה. לא משנה איך תתנהגו אליה, אף אם תזניחו אותה, היא תקפוץ עליכם, ותעניק לכם המון חיבה. ונחזור למושא המאמר. יש קווי דמיון בין וטרינר לבין רופא קונבנציונלי של בני אדם. בשני המסלולים עוברים מסלולי התפתחות זהים. המטופלים, אף החיות, והן האנשים, עשויים לחלות באותן המחלות. כמו למשל – סרטן, או אלרגיות. בשניהם יכול להיות אותו הטיפול. אותם התסמינים. אותו אבחון. סקרניים? תמשיכו לקרוא.

מה הם תחומי הטיפול של וטרינר?

העיסוק בווטרינריה הוא מאז שחר ההיסטוריה. במקביל, פחות או יותר, לרפואה של בני האנוש. אבל, משום מה, היא נשארה מאחורי הקלעים בכל ההיבט של ההתפתחות הטכנולוגית. בפרט כאשר משווים לרפואת בני אדם. תחומי הטיפול של וטרינר פרושים על גבי מצע נרחב. הם כוללים למשל – אבחון. טיפול, ודרכי טיפול בחיות. על מנת לגדל חיית מחמד, רצוי שתתוודעו לווטרינר קבוע. שאותו כדאי למצוא דרך המלצות של חברים טובים. או של קרובי משפחה. הווטרינר אמון על שמירה, כמו גם על הצלה, בפן הבריאותי של החיות. וכן על מניעה של מחלות שעשויות להתפשט.  למרות מה שנאמר בתחילת הפסקה, נראה כי בעת האחרונה רפואת הווטרינריה מתעצמת בגודלה חיש מהר. הדבר נובע בשל גילוי חדשני, של כל מיני שיטות טיפול בבעלי חיים. לעומת העבר, במציאות העכשווית החיות זוכות לקבל טיפולים ווטרינריים מתקדמים, לרבות טיפולי שיניים, וטיפולים הורמונליים.

מה ייחודו של וטרינר?

לא כל אחד יכול להיות וטרינר. עובדה זאת בוודאי ידועה לכם. קודם כל, הוא מחויב ללמוד מינימום שבע שנים, במוסדות להשכלה גבוהה. הוא צריך לבחור, מרצון, במקצוע כזה, שעיקרו פרופר שליחות. הלימודים שלהם כוללים התמחות במנעד רב של טיפולים בחיות. שכל אחד מהם שונה אחד מהשני. אין רק בנראות, כי אם אף בשיטות הטיפול. במערכות הביולוגיות שלהם. או בפתולוגיה.